A tak dále Lidé se dělí do 10 skupin - na ty, kteří dvojkovou soustavu znají a na ty, kteří ji neznají tag:atd.havrlant.net,2005:34985aa8adeb154e1ceb15df3dfa2705 Textpattern 2013-02-15T09:04:17Z Lukáš Havrlant http://atd.havrlant.net/ Lukáš Havrlant 2008-07-09T14:50:14Z 2013-02-15T09:04:17Z Konec tag:atd.havrlant.net,2008-07-09:34985aa8adeb154e1ceb15df3dfa2705/41cde2c9f4eddc30f60a1e48917e4aab Šlus.

]]>
Lukáš Havrlant 2008-07-01T12:18:18Z 2008-07-01T12:20:23Z Pro koho je určeno proc.linux.cz? tag:atd.havrlant.net,2008-07-01:34985aa8adeb154e1ceb15df3dfa2705/cab485945edbb73ec780d031f4d19c4e Minule jsme dělali užitečné věci, tak dneska budeme kafrat.

Chvilkově koketuji s myšlenkou nasadit na počítač Linux. Nakonec jsem to skoro vždycky vzdal a šel jsem dělat něco zajímavého a prospěšného na Windowsech :-). Ale dneska jsem si řekl – musím se nějak donutit zkusti ten Linux. Přečtu si tedy důvody, proč bych měl Linux vyzkoušet. Heh, chuť instalovat Linux mě zase na pár okamžiků přešla. Přečtěte si to sami: Výhody operačního systému Linux. Docela by mě zajímalo, pro koho je tento seznam určen. Projdeme si to:

Moderní operační systém: Linux je moderní operační systém (OS), jehož ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů a který obsahuje velké množství ovladačů pro nejrůznější standardizovaný hardware.

WinVista je také moderní operační systém, tento bod je tedy zbytečný.

Bezpečný – bez virů a spywaru: Na Linuxu není zpravidla nutné používat žádný komplikovaný zabezpečovací nebo antivirový systém.

Zde se autoři textu pravděpodobně obracejí na ty lidi, kteří zpravidla otevírají všechny přílohy v emailech, denně navštěvují hory porna (ale s příchodem redtube.com už vlastně ani na pornostránkách viry nechytnete ;-)) nebo mají počítač plný cracklých programů. Jinak nevím, kdo by ještě dnes mohl chytit vira. Za dva roky jsem na dvou počítačích (desktop a notebook) chytil pouze jednoho trojana na kolejní síti, jinak nic. Na XP používám firewall, na Vistě nepoužívám ani firewall ani antivir. Pokud bude uživatel alespoň trochu uvědomělý, jsou viry minulostí i na Windowsech (od Visty už člověk navíc defaultně nepracuje jako administrátor). Ze svého okolí vím, že problém se zabezpečením počítače mají akorát lidi, kteří mají nelegální cracklé Okna, nota bene bez SP2 a bez aktualizací. Sedm let neaktualizovaný systém a ještě se diví, že jim to blbne :-). Tento bod tedy bude stále více bezvýznamný.

Zcela ovladatelný: Linux neodesílá žádné citlivé informace bez vašeho vědomí. V naprosté většině případů systém nevyžaduje restart k projevení změn.

Koho vlastně tohle zajímá? Ani nevím, jestli mi Windows odesílá nějaké informace bez mého vědomí. Firewall na XP mi nikdy nic nezahlásil. Změny bez restartu jsou fajné, ale že by to měla být natolik zásadní výhoda, aby v tomto seznamu musela být…?

Kancelářské nástroje (Office): Mezi aplikacemi každé větší linuxové distribuce najdete kancelářský balík, tzv. office.

Na Windowsech defaultně žádný kancelářský balík není, to je pravda. Lze ale snadno doinstalovat. Tedy opět detail. Nezkušenému uživateli počítač zařizuje někdo jiný a zkušený si to tam umí doinstalovat.

Velké množství aplikací: V každé linuxové distribuci naleznete velké množství nejrůznějších aplikací – Prohlížeče internetu, přehrávače multimédií, kancelářský software, poštovní klienty, nejrůznější editory (včetně grafických i 3D), programovací nástroje (IDE, kompilátory), komunikační nástroje (ICQ, Jabber apod.), hry a další – které jsou schopny uspokojit všechny běžné potřeby při práci s počítačem. Přesto vás ale neomezuje pouze na tyto jako jediné možné, ale umožňuje vám vybrat si ty, které vám nejvíce vyhovují. Naprostá většina těchto aplikací je k dispozici zcela zdarma.

Je hezké, že nás autoři ubezpečili, že instalací Linuxu získám to, co jsem měl i na Windows. Opět nechápu, pro koho je tento bod určen. Například kterého běžného uživatele zajímá, že tam bude mít kompilátory? (Pomiňme fakt, že nikdo z nich ani neví, co to je.) Kdo kompilátor potřebuje, ví že tam je.

Variabilní a přizpůsobitelný: Linux lze výkonově i vzhledově přizpůsobit každému požadavku. Linux je možné používat na velkém množství zařízení od PDA, přes notebooky, stolní počítače až po specializované servery.

Opět další bezvýznamné chlubení. Koho by to mělo zaujmout? Pokud chci zkusit Linux na desktopu, opravdu mě nezajímá, že lze Linux použít i na serverech. Nehledě na to, že všechno z toho zvládá i Windows.

Víceuživatelský a víceúlohový: Nemusíte se přihlašovat a odhlašovat při administraci systému. Pracovat může i několik lidí najednou. Na Linuxu může existovat a pracovat velké množství uživatelů, a to i zároveň. Uživatelé mohou sdílet stejnou plochu, stejně tak jako mít svoji plochu zcela oddělenou. Při administraci systému není třeba se odhlašovat a znovu přihlašovat, i když běžně nepracujete jako administrátor. Na Linuxu může běžet zároveň velké množství aplikací od různých uživatelů.

Při vší vůli jsem vlastně nepochopil, co je tímhle bodem míněno. Pojmům „víceuživatelský“ a „víceúlohový“ příliš nerozumím. Zajímalo by mě, jak tento bod chápou lidi, kteří ví o IT ještě méně než já :-).

Vzdálená správa a použití: Na Linuxu je možné pracovat vzdáleně, a to mnoha různými způsoby.

To zní docela zajímavě. Je nějaký zásadní rozdíl mezi tímto a třeba připojením na vzdálenou plochu ve Windows?

Dostupný v češtině: Většina aplikací na vás bude mluvit česky.

No nevím, co jsem viděl Linuxy, tak většinou nebyly přeloženy úplně celé a byly tam dost chyby. U staršího Ubuntu určitě, nové jsem měl pouze anglicky, takže nevím. Každopádně Windowsy jsou v češtině celé.

Pro všechny zdarma: V podstatě všechny linuxové distribuce jsou k dispozici zdarma.

Ano, to je výhoda.

Osobně mě tento seznam spíše odradil, protože pokud bych se měl držet jen tohoto seznamu, tak jsem si zcela jistý, že bych Linuxem absolutně nic nezískal, mohl bych jenom ztratit. V podstatě mě zaujal jen ten poslední bod, a to jsem už dávno věděl. V tomto seznamu se opravdu vyskytují pouze body, které buď zájemce ubezpečují, že Linuxu má zhruba tytéž schopnosti jako Windows, ale žádný bod neupozorňuje na něco (zásadního), co by měl Linux a Windows ne. Celé mi to připomíná tu story s Aero a Berylem. Beryl existuje pod Linuxem už jistě nějaký ten čas. Ale kdy se o tom dověděl svět? Samozřejmě až ve chvíli, kdy Microsoft vyrazil s Aerem. To pak bylo na světě plno článků typu „ale to my máme už dávno a lepší!“ A zcela samozřejmě zase pozdě. Proč ty články nevznikly dřív? Stejné je to s tou stránkou proc.linux.cz.

To je na tom Linux opravdu tak špatně nebo jen nemá schopné textaře?

]]>
Lukáš Havrlant 2008-06-15T21:28:48Z 2008-06-15T23:35:29Z Minirozšíření jdem.cz tag:atd.havrlant.net,2008-06-15:34985aa8adeb154e1ceb15df3dfa2705/8204a24c3d5d1b8aa7dd74c9a1049062 Soukromě veřejné vylepšení české služby jdem.cz.

]]>