GeoGebra – geniální program na rýsování

2007-12-09 15:41 napsal Lukáš Havrlant

Když jsem začal psát Matematiku polopatě, „rýsoval“ jsem všechny možné grafy v naprosto (na tuhle věc) nepoužitelných editorech jako je Fireworks, Flash nebo Photoshop. Výsledky si můžete prohlédnout v části goniometrické funkce. Všechny obrázky jsou myslím dělané právě ve Fireworksu a je vidět, že jsou různě kostrbaté a takové prostě nanicovaté. Proto jsem se později rozhodl najít nějaký lepší nástroj na kreslení trojúhelníků, úhlů apod.

Přeptal jsem se lidí, co se vyznají a narazil jsem na geniální program – GeoGebra. Instalace je bezproblémová, akorát budete potřebovat Javu, což může být pro někoho překážka. Co všechno tedy GeoGebra umí:

  • V prvé řadě umí rýsovat přímky, polopřímky, úsečky a to dle určení dvou bodů. Nejdříve si naklikáte dva body a program tyto dva body spojí přímkou. Obrovská výhoda je, že změníte-li později umístění jednoho z klíčových bodů, otočí se za nimi i všechny přímky. Obecně pokud změníte umístění jakéhokoliv bodu, který je součástí nějakého útvaru, útvar se změní taktéž, je-li to možné. Úsečku můžete také narýsovat například zadáním délky, nemusíte určovat oba dva body. GeoGebra si poradí i s vektory.
  • Nějaký polygon můžete narýsovat buď přes x úseček, což je debilní, nebo přímo pomocí nástroje polygon. Každým kliknutím přidáte jeden vrchol, čímž můžete vytvořit libovolný n-úhelník. GeoGebra také podporuje pravidelné n-úhelníky, takže chcete-li narýsovat čtverec, stačí narýsovat úsečku, zadat počet stran – v našem případě 4 – a čtverec je na světě. Čtverec můžete táhnutím za krajní body dále otáčet, dle libosti, všechny body se přizpůsobí.
  • GeoGebra umí rýsovat kolmice, rovnoběžky, osy úhlů, osu mezi dvěma body apod. Všechno jednoduché – nejdříve vyberete bod, který má například rovnoběžka procházet a poté kliknete na osu/přímku, ke které má být rovnoběžka rovnoběžná.
  • Zvládá také kreslení kružnic podle mnoha kritérií. Můžete si klasicky určit střed a poté napíšete poloměr, dále můžete kružnici určit třemi body (můžete tak snadno narýsovat kružnici vepsanou/opsanou trojúhelníku) nebo jednoduše jedním klikem označíte střed a a druhým klikem poloměr. Chcete-li narýsovat jen část kružnice, také to není problém a opět máte více způsobů – tři body z nichž první a poslední jsou okrajové body nebo pomocí určení středu kružnice a dvou bodů, které ohraničí výseč.
  • Můžete snadno kreslit úhly – opět buď pomocí určení třech bodů nebo přímo zápisem velikosti úhlu. Samozřejmostí už jsou různé možnosti zápisu velikosti úhlu (stupně, radiány…).
  • GeoGebra vám také změří vzdálenosti či plochy objektů, které jste narýsovali.
  • Můžete si také vytvořit přepínač (checkbox), pomocí kterého můžete zobrazovat a skrývat části výkresu, které si určítě.
  • A beztak toho umí ještě o fous víc, ale víc jsem nikdy nevyužil.

Jestli chcete vidět, co z toho leze za obrázky, koukněte na článek o úhlech nebo na oficiální stránky, kde také mají screenshoty. Mimochodem pokud chcete zachovat původní zdrojový soubor, samozřejmě můžete, nemusíte to ukládat pouze do obrázku, to je jasné. Kdykoliv se pak k vašemu uloženému dílu můžete vrátit.

Eiffelovku v tom samozřejmě nenarýsujete, ale jinak je to velice pohodlný nástroj.

GeoGebra – oficiální web

Linkuj.cz!

Komentáře

9. December 2007, 19:20

Nevím jestli jsi zkoušel z těchto programů třeba Cabri nebo Cinderellu (bohužel oba placené, ale na VŠ co jsem dělal je měli zakoupené). Dělal jsem s tím diplomku – viz modely v:
http://geometri­e.kma.zcu.cz/wor­k/cd/
nebo
http://geometri­e.kma.zcu.cz/wor­k/AU/

9. December 2007, 19:22

Hezké. My se ve škole učíme na Cabri geometrii, to je něco velmi, velmi podobného, jen se za to platí. (Trial se co patnáct minut vypíná.) Možná by stálo za to porovnat jejich možnosti, aby bylo vidět, jestli má cenu utrácet. Třeba se do toho někdy pustím… :-)

9. December 2007, 19:31

O Cabri jsem slyšel, ale víc ho neznám, hledal jsem něco free… Ale klidně to srovnání udělej, pak ho odkážu ;-).

Komentáře jsou uzavřeny