Je Opera jen pro web 1.0?

2007-06-04 17:22 napsal Lukáš Havrlant

Operu mám rád. Je to především hezký a elegantní (to je to správné slovo) prohlížeč. Brouzdání s Operou po internetu je radost, alespoň dokud nenarazíte na první web, který v ní nefunguje na sto procent. Dlouho jsem přehlížel, že mi některé stránky v Opeře nefungovaly jak měly, ale postupem času se toho nakupilo až příliš:

 • Spoluzaci.cz → nefunguje wysiwyg editor
 • Gmail → blbne gtalk, občas se to hryzne i jinak
 • Google calendar → celá aplikace je pomalá, pohyby jsou trhané
 • Blog.cz → v administraci nelze psát nové články, opět nefunguje wysiwyg editor
 • Linkuj.cz → po hlasování se nikovská šipka pohybuje sakra trhaným pohybem
 • Google AdSense → občas se po rozkliknutí nějaké skryté položky načte celá stránka znova
 • Travian.cz → i zde se občas vyskytne problém, že Opera místo toho, aby upravila hodnotu inputu, refreshne celou stránku
 • Některé videa na stránkách vložená z youtube.com nejdou přehrát, musím se na něj podívat až přímo na youtube.com.

Zkrátka obecně u jakéhokoliv webu, kde lze očekávat nějaký zvýšený výskyt javascriptu/ajaxu se Operu bojím používat a už ani neočekávám, že by Opera podporovala všechny funkce. Aby toho nebylo málo, stává se mi, že Opera několikrát za den na pár vteřin zamrzne a nejde s ní hnout. Sice to trvá chvilku, ale otravuje to.

Zkrátka k čemu je mi dobré, že Opera načte stránku rychleji než všechny ostatní prohlížeče, když je pak ta stránka nepoužitelná? Opera zaspala dobu, vypadá to, jako by bylo jen pro web 1.0 :-).

Pokud ale někdo víte, jak odstranit kterýkoliv z výše jmenovaných nedostatků, napište, prosím. Nerad bych se přesouval zpět k Firefoxu – ten je zase takový neohrabaný (opak k elegantní).

Linkuj.cz!

Komentáře

4. June 2007, 17:41

Dokud bude Opera mensinovym prohlizecem, tak to tak zkratka bude. Drtivou vetsinu stránek ale Opera zobrazuje spravne a rychle, takze u me bude stále NO.1 Nez Firefox, to uz snad radeji IE7, protoze ve Firefoxu zase nefunguje internetové bankovnictví. Navíc me dokaze na*rat strasne dlouhe spousteni Firefoxu a potom take vecne pritomne stahovani updatu Grrrr!

4. June 2007, 17:55

Uvedené není problém JS Opery, ale její minoritní pozice. Programátoři mají hromadu práce s reakcí na bugy Firefoxu a MSIE a na Operu jim nezbývá čas. Praktický výsledek je ten, že Opera zpracovává stejný JS jako Firefox, ale nemá bugy Firefoxu, proto „chybuje“..

# Sed
4. June 2007, 18:00

S tím YT.com, stačí když poprvé klikneš, otevře se ti v novém okně, to zavřeš, pak už to na stránce funguje ok… Taky mě to občas zdrží…

4. June 2007, 18:06

2. Radek Hulán: Jako webdesignér to chápu, ale jako uživatel je mi prostě jedno, kde je chyba. Prozatím to řeším tak, že aktivně používám Operu (na běžné prohlížení stránek) i Firefox (na stránky, kde Opera chybuje), což není moc pohodlné…

Možná by stálo za to zjistit, co všechno je možné narvat do IE7. Jestli je možné tam dát alespoň gesta myší a web developer, už by se to možná dalo používat. IE7 už jsem místy používal a je to docela rychlý a použitelný prohlížeč.

# Kuba
4. June 2007, 18:07

Ano, souhlasím s Radkem. Ptáš se proč tam nefungujou wysiwyg editory? Proč? Stačí se podívat do zdrojáku JavaScriptu, většina lidí to řeší jedoduše, při bližším zkoumání třeba objevíš podezdřelou podmínku, když je prohlížeč Opera, editor nezobrazit. :-/ Já jsem fanda Opery a nedám na ní dopustit. A usmažená liška ať táhne k čertu. Když už dělám stránky, tak pro všechny prohlížeče.

# pixy
4. June 2007, 18:10

Možná je Opera příjemný, elegantní a miloušký prohlížeč, ale z hlediska vývojáře těch webových aplikací, je to chybami prolezlý, polofunkční šrot, který upřímně nenávidím. Prakticky každá z našich aplikací v Opeře narazí na zásadní nepřekročitelnou chybu, nepodporování nějaké zásadní funkce nebo prostou nepoužitelnost. Ještěže ji používá tak málo lidí a Operu můžeme prostě nepodporovat

To Hulán: ale houby. V Opeře je prostě chyb a nefunkčností jako sraček, něco o tom vim.

4. June 2007, 18:11

5. Kuba:

Ptáš se proč tam nefungujou wysiwyg editory? Proč?

Neptám se proč tam nefungujou wysiwyg editory.

# pixy
4. June 2007, 18:15

[5] Kuba: Ano, pro všechny prohlížeče? Tak prosím udělej dobrou JSON knihovnu funkční v Opeře. Nebo třeba ten wysiyg editor. Nebo cross-framový CSS manipulátor. Když si tedy takový borec…

Jistě, já taky dávám do kódu podmínku a určité věci v Opeře prostě nezobrazuju. A proč?

 1. jsem fanoušek FF a dělám to Operákům natruc
 2. jsem líný ladit v Opeře
 3. v Opeře to v lepším případě nefunguje a v horším ji to položí

Ujišťuju, že c) je správně.

# Rixo
4. June 2007, 18:15

1. Pari: Že ti ve Firefoxu nefunguje internetové bankovnictví je ovšem problém tvého penežního ústavu, ne prohlížeče. Update je jednou za sto let, takže to je hodne chabý argument. A pořád lepší update, než spousta chyb ala Opera. Tak to je. Ještě štěstí, že Operu používá tak málo lidí. Je to opravdu křáp i z pohledu webdesignéra. A nemá Firebug :))

# Kuba
4. June 2007, 18:15

7. Lukáš Havrlant: Řečnický obrat :-)

4. June 2007, 18:17

Operu používám kvůli rychlosti a pohodlí, správně jsi to nazval „elegantním prohlížečem“. Občas se mi stane že mi na pár sekund zamrzne, ale to lehce převáží v rychlosti zobrazování. Jak napsal Radek Hulán, problémy v JS nejsou problémy Opery, ale programátorů těchto skriptů. Já to dělám jednoduše – pokud se web v Opeře zobrazí nepoužitelně, odcházím. Jestliže to nutně potřebuji, spustím IE7. Firefox se strašně dlouho načítá a celkově je takový „tlustý“, těžkopádný. A myslím že zpět k Firefoxu nepřejdeš, mně se zbláznil a smazal mi asi 400–500 záložek a proto mě na něm už nikdo nikdy neuvidí. Navíc neznám nikoho, kdo by alespoň po několikadenním používání Opery přešel zpět na FF. To se prostě nedá. A myslím že s tebou to nebude jiné.

# Kuba
4. June 2007, 18:18

8. pixy: Když to říkáš…

4. June 2007, 18:23

11. Zdeněk Košťál: Ono by se to dalo, ale irituje mě především pomalé tlačítko „zpět“. To je asi to nejhorší. Pak jsem ještě nebyl schopný najít nějaký použitelný a hezký vzhled Firefoxu, všechny jsou strašné. Pak už jsou to detaily, které se dají překousnout – i když nepřišel jsem na to, jak ve Firefoxu jednoduše zpátky otevřít zavřený panel. Dřív na to bylo rozšíření, které ovšem není kompatibilní s FF2 a kromě kontextové nabídky po pravém kliku na lištu panelů jsem nic neobjevil.

4. June 2007, 18:24

[4] samozřejmě, výsledek je ten, že řada skriptů pro Operu prostě nefunguje, a nikoho nezajímá, že problém je často v tom, že skript je přizpůsobem chybám FF.

WYSIWYG editory mimochodem fungují velice dobře, ať už se jedná o Xstandard.com či FCKeditor.net.

Zásadní ignorace Opery je ze strany Google, třeba Gmail nemá s Operou problém, přesto jej (pokud si nezvolím jinak) vyhazuje jako nepodporovaný browser.

Moc jsme se od roku 2000, kde bylo spousta stránek „MSIE only“ neposunuly, dnes je hromada stránek „MSIE or FF only“ :-(

4. June 2007, 18:25

[6] osobně mám Operu rád, a chyb v JS a CSS má nejméně. Častokrát jsme na ni jako vývojář nadával, FF něco zobrazil „dobře“, MSIE taky, a Opera ne. Pointa je v tom, že VŽDY byla chyba v mém kódu, Opera je prostě méně „tolerantní“ vůči chybám kodéra. A to je asi Pixy ten hlavní problém ;-)

4. June 2007, 18:28

2. Radek Hulán:

Některé věci v JS Opery prostě udělat nejdou. Mnoho jich je okolo design módu. To je také ten důvod pro nedostatek funkčních online editorů zmínéný v článku.

4. June 2007, 18:30

Psaním JS už se asi rok nezabývám, takže nevím, jak to vypadá teď, ale předtím jsem Operu proklínal úplně stejně jako Pixy. Explorer je sice blbej a spoustu věcí neumí, ale vždycky jsem měl pocit, že je aspoň relativně vypočitatelnej a když něco neumí, vyhodí aspoň chybu. U Opery to ale bylo spíš tak, že se tvářila, že je vše ok, ale věci, co fungovat měly, prostě nefungovaly.

4. June 2007, 18:31

[16] hloupost, nejkomplexnější WYSIWYG online editor FCKeditor.net v Opeře 100% funguje:
http://www.fcke­ditor.net/

Problém je lenost vývojářů, ne „nedostatky“ JS Opery..

4. June 2007, 18:38

13. Lukáš Havrlant:

nepřišel jsem na to, jak ve Firefoxu jednoduše zpátky otevřít zavřený panel

Firefox 2 má v historii položku „Naposledy zavřené panely“

4. June 2007, 18:40

Radek Hulán: V tom případě už jen stačí, aby na blog.cz, spoluzaci.cz a ostatní systémy nasadily právě ty WYSIWYG editory, které umí i Opera a bude to super :-)

Jinak Opera s gmailem má (nebo alespoň měla) problémy. Ve škole jsem třeba používal gtalk přímo v prohlížeči a občas se stávalo, že celá stránka zničehonic zčernala. Občas se najde i jiný bug, ale už nic závažného.

hloupost, nejkomplexnější WYSIWYG online editor FCKeditor.net v Opeře 100% funguje:

Aha, člověk ale nesmí mít identifikaci Opery ale něčeho jiného, pak to funguje (resp. pak se ten editor alespoň zobrazí, jak dalece je funkční, nevím).

4. June 2007, 18:45

19. Martin Keder:

Firefox 2 má v historii položku „Naposledy zavřené panely“

Přijde mi to trochu složité a zdlouhavé. Dřív stačilo kliknout kolečkem na lištu a objevil se poslední zavřený tab – jednoduché a dostačující.

4. June 2007, 18:57

[20] ano, stačí v Opeře nastavit „maskovat se jako Firefox“. Nádherný případ chyby vývojářů, kteří Operu odříznou, o když opravdu 100% funguje..

4. June 2007, 19:00

nevím, operu používám několik let, třeba gmail používám neustále a problémy nemám žádné. Jediný problém opery jsou právě wysiwyg editory, kdy Opera má (reportovaný ale afaik stále neopravený) bug v advanced textarea (takže ve všech wysiwyg) při určitých operacích běžnou mezeru za nedělitelnou. Kvůli tomu je tak wysiwyg prakticky vždy nepoužitelný, ale alespoň mně to nevadí, protože jej stejně nemám rád.

jinak největší nevýhoda opery je příšerná pomalost javascriptu, srovnatelná jen s ie verze 6. Koukněte ve svých prohlížečích třeba na http://bezdratova-praha.cz a schválně srovnejte, za jak dlouho se vám načte ta google mapa. Firefox je na mém obstarožním stroji asi tak 20× rychlejší.

P.S.: mnoho problémů lze vyřešit přepnutím do toho „mask as“ módu. Ale něco takového jsem potřeboval za poslední rok asi 3×

# Leondegrance
4. June 2007, 19:06

21. Lukáš Havrlant:
Ten klik kolečkem na lištu funguje i ve FF 2.0 + Tab Mix Plus. Mám na to silnej návyk ;-)

4. June 2007, 19:24

Co se týče toho zasekávání (alespoň to zasekávání, ke kterému dochází při psaní adresy), je to bohužel feature (nejspíš kvůli nějakému špatně řešenému db výběru), ale dá se to vyřešit snížením počtu zapamatovaných adres v historii a pro doplňování adres v adresní řádce (v nastavení je to karta History). Oříz jsem to před týdnem z 5 000 na 500 a jede to už v pohodě.

Ale asi to ještě zvýším na 1 000, protože teď je to doplňování adres skoro nepoužitelné…

4. June 2007, 19:56

Nevím proč, ale já jsem opeře skutečně nepřišel na chuť. Asi jsem už tak závislý na neohrabaném firefoxu, že mi připadá o mnoho lepší než-li elegantní opera, která nemá to co zrovna potřebuji.

A taky mám raději ohnivou lišku než-li nějaké červné OU :D

4. June 2007, 20:06

co se týče IE7, doporučuji do něj nahodit nadstavbu jménem IE7Pro (>google), dodá tomu mnoho užitečných funkcí. web developer toolbar existuje taky, přímo na webu MS. bohužel IE7 mě přivádí k šílenství tím že se rád zasekává a celkově je příliš náročný a zpomalený.

# Michaels
4. June 2007, 20:19

23. noname:

jinak největší nevýhoda opery je příšerná pomalost javascriptu

Prekvapive JS v Opere je hodne rychly, viz napr. srovnani na http://www.how­tocreate.co.uk/…er­Speed.html#….

4. June 2007, 20:21

Tak problémy s JS na službách Googlu můžeš vyřešit nainstalováním uživatelského JS Fix google services do Opery :-)

4. June 2007, 20:58

4. Lukáš Havrlant:

Gestítka

Developer toolbar

Obojí se dá docela dobře používat… Na rychlejším počítači. Stejně jako Firefox je IE7 oproti Opeře pomalý prohlížeč.

A WYSIWYG na Spolužácích, mimochodem, nejede ani ve Firefoxu. Používají tam contentEditable, který vymyslel IE4 a který snad bude součástí HTML5, takže se jednou dočkáme i v Opeře a Firefoxu :-)

4. June 2007, 21:15

Tak silně pochybuji že můj názor zde nezanikne ale přece: Opera je minimálně v 50 procentech odříznuta od pokročilejších skriptu pomocí navigator.appName v jiných případech třeba špatnou detekcí přes document.all a podobné praktiky MSIE, které Opera v rámci optimalizace pro Web 1.0 pro MSIE zahrnula do JS jádra.

Prostě sdílím názor „církví“…

4. June 2007, 21:36

31. MiSHAK: Nj, to je hezké, ale tohle mě prostě jako uživatele nezajímá.

30. Lukáš Lánský: Dík za odkazy, kouknu na to. Jinak WYSIWYG na Spolužácích mi ve FF funguje.

4. June 2007, 22:04

Pixy, Radek Hulán, minimálne jeden editor funguje aj bez maskovania sa za FF či IE, dokonca, pokiaľ sa budete maskovať, tak Vám v Opere nebude fungovať… je to TinyMCE. Perfektný editor, asi preto je vo vačšine „kvalitných CMS“.

K FF. Kto sa čo len raz trochu hrabal v kode FF musí zaplakať. Toľké mrhanie prostriedkami… XUL a celý ten kolos okolo je neuveriteľný bordel. V tomto prípade tvrdím, že snaha o „univernálnosť“ zatienila použiteľnosť.

G-mail? Web 2.0. Čo to je? Ďalšie znásilňovanie niečoho, čo na tieto veci nebolo určené. HTML bol určený na tvorbu webu, nie na nahradzovanie operačných systémov a ich prostriedkov. Pokiaľ sa mi pri nejakej Web 2.0. aplikácii sťahuje do počítača 200kb dát, v 200kb tú aplikáciu naprogramujem v klasickom C kóde. S tým rozdielom, že bude aspoň 10× rýchlejší. Tak, ako budem znásilňovať JS medzi IE a FF, tak budem znásilňovať C/C++ medzi Win a Lin. Skutočne, žiaden rozdiel v „nákladoch“.

Všetko je to len obyčajná módna vlna (cielene vyvolaná), vrátane g-mailu. Cieľom nie je dať niečo ľuďom, naopak, cielom je ľudí si uviazať k sebe, aby sme do nich mohli hustiť reklamu. Čím pomalšie to pôjde, čím viac sa jeden jednoduchý krok musí vo web app naprogramovať na 5 iných jednoduchých, o to viac reklamy môžem hustiť.

Tento bežný obchodný postup využíva tak Google ako aj MS, Intel a celá plejáda ďalších monopolov. Je to neustály kolotoč, ale to by bolo na dlhú diskusiu. Kto sa zamyslí, nájde stovky ďalších príkladov, kde je tento postup aplikovaný.

PS: chcete zarobiť? Vymyslite „módnu vlnu“, presvečte ľudí, že bez toho nemôžu byť, že nebudú „in“ a čoskoro ste bohatí. Chce to len dostatočné cashflow, než ľudí zmagoríte a presvedčíte o svojej pravde ;)

# pixy
4. June 2007, 22:29

Lidi, já nikomu Operu neberu – když vám vyhovuje, tak si používejte a buďte šťastní. Jen vysvětluju důvody, proč jako vývojář Operu rád nemám a u složitějších věcí ji nepodporuju.

Nevylučuju, že současná verze je skvělá, naposledy jsem něco složitého ladil (a prohlásil za nemožné rozchodit) v Opeře před víc než rokem. Ale fakt se mi nechce s každou novou verzí Opery sedat ke starým projektům a ladit a předělávat všechno znovu.

4. June 2007, 23:21

34. pixy: No ale jak se ukazuje, tak tvoje argumenty jsou nepravdivé. A to, že sám říkáš, že si více jak rok Operu nepoužil to jen dokazuje.

Ano největším problémem Opery je, že vývojáři na ní zapomínají. Ale časy se mění a třeba i Pyxi začne pro Operu ladit, když už má na českých webech kolem 4%. Pamatujete jaký humbuk byl kolem Firefoxu, když měl kolem 5%? Já ano, to se všude mluvilo o nutnosti optimalizovat pro všechny prohlížeče včetně Firefoxe. Hupps teď má stejný podíl i Opera a páni programátoři, kteří nepřišli Opeře na chuť se ohaní něčím co není pravda, místo toho aby přiznali, že jsou prostě liní nebo neschopní ladit pro Operu.

4. June 2007, 23:36

32. Lukáš Havrlant:

Ou, tak to se omlouvám za dezinformaci…

33. Anton Piták:

Doplnil bych, že za rozšíření online aplikací může neochota lidí platit za software. Reklama vadí míň.

4. June 2007, 23:42

Tak ja som operu používal vyše roka kvôli jej elegantnosti a rýchlosti, ale časom ma prestávalo baviť prepínať kvôli nefunkčnosti javascriptov. Ako užívateľovi mi je ľúto týchto chýb (a je jedno, či je to chybou opery, alebo jej rozšírenosti).

Jednoducho bežím na firefoxe, ktorý sa „necuká“ spustí sa porovnateľne rýchlo ako opera a funguje v ňom všetko okrem made for IE hlúpostí.

PS: Keby bol problém iba vo WISYWIG editoroch, ale skúste si v opere ísť na www.nissan.sk ;)

4. June 2007, 23:51

tak já jsem zapřísáhlý FájrFoxář, Operu mám samozřejmě po ruce, když něco ladím, stejně tak IE6…
musím ale u Opery pochválit, rychlé vypínání obrázků, stylů a emulace pro zrakově postižené, 8-bitový prohlížeč nebo zobrazení pro PDA, tyto funkce jsou v FF trochu hlouběji v menu… proto někdy rád skočím do opery a mrknu na svůj výtvor bez obrázků, stylů atp. v Opeře… myslím, že tyto diskuze nemají moc smysl… každý máme ten svůj oblíbený ;) nedej bože IE! to bych „vyhladil“ z http světa :)

# pixy
5. June 2007, 00:49

Např. http://gtalbot­.org/…/Opera9Bug­s/ – tady i na odkazovaných stránkách je těch bugů, které přetrvávají i v O9, dostatek. Některé znám z dřívějška (chyby event.x, event.offsetX, problémy s offsetWidth/cli­entWidth/scro­llWidth apod.) a můžou prostě hodně nepříjemné.

Ale plně chápu uživatele – znám to na sobě, jako uživatel miluju Safari a jiný browser používám jen VELMI nerad, ale jako vývojář ho taky intenzivně nenávidím, protože – ač má skvělý CSS – v impementaci JS/DOM jsou mraky chyb a děr. Safari taky nepodporuju. Příští verze na tom má být výrazně líp, uvidíme. Třeba se v tomhle výrazně zlepší i Opera.

A upřímně – já vyvíjím pro cílovou skupinu, kde je zastoupení Opery hluboko pod 1 %. Ano můžeme se s ní trápit, investovat hodiny do ladění a úprav (pro Operu, pro Safari), ale proč? Kdo ty hodiny zaplatí? Řekněme, že člověkohodina vývoje mě stojí $60, odladit aplikaci pro Operu zabere týden, tedy mě to stojí cca $2.500. I kdyby to zastoupení bylo nakrásně celé procento, musel by web vydělat čtvrt milionu, aby to mělo aspoň teoretický smysl (beru ideální utopický případ, kdy mám celý dolar z návštěvníka). Kupecké počty – máte-li jiné, fajn, zaplaťte si to sami.

# pixy
5. June 2007, 01:02

35: Co se ukazuje, probůh? Chyb v JS/DOM v Opeře prostě je spousta a Opera stále ještě není dobře použitelná. A zastoupení je příliš malé na podporu. Fakt mi věřte, že některé ty chyby jsou extrémně nepříjemné, některé dokonce nepřekonatelné.

A mimochodem, já nedělám české weby, ale pro US – a tam se s nějakým zastoupením Opery v řádu procent nechejte leda vysmát. ;)

# dgx
5. June 2007, 07:13

Lukáši, taky mi začíná připadat, že Opera už není pro brouzdání 100% volba, ale spíš 90%. A pokud jde o tvorbu a ladění webu, tady zatnul všem toolbarům tipec Firefox se svým Firebugem, který je natolik dobrý, že jsem si po X letech ikonku Firefoxu přesunul na snadno dosažitelné místo desktopu :-)

Velkou výhodou pomalého a líného Firefoxe je, že délka vývoje mu hrála do karet a při současné rychlosti procesorů a velikosti paměti jeho handicap přestává být patrný. To mi spíš vadí ta lenost Opery při psaní URL (řešil jsem to jako [25], zkusil i čistou reinstalaci), nebo potvrzení dialogu Nastavení při více otevřených oknech.

Přemrštěná popularita Firefoxu nese ovoce v podobě nutnosti vše pro něj optimalizovat. Management Opery takto svět pobláznit nedokázal a stádá na tom uživatel. Najednou volba toho správného prohlížeče už není tak černobílá jako dřív, najednou je jen každý prohlížeč jinak šedý.

# VFB
5. June 2007, 07:45

11. Zdeněk Košťál:
já byl dosti dlouhodobý fanoušek Opery, ale s příchodem M2 klienta jsem přešel na Firefox a už se asi k OPeře nevrátím, možná kdyby se Opera naučila zvětšovat písmo na stránkách ale toho se nejpíše nedočkám…

5. June 2007, 08:27

tady se mažou příspěvky? nechápu pročpak byl můj vymazán…

5. June 2007, 08:29

43. Flip: Nemažou, určitě jsi po náhledu dal ještě odeslat? Je to tady trochu debilní, protože náhled se od odeslaného příspěvku nijak neliší. Nevím, jak to nějak změnit.

5. June 2007, 10:45

41. dgx:
Není to tak docela pravda. Dříve byla doba „MSIE only“, dnes je pro řadu webdesignérů doba „MSIE or FF only“. A to se opravdu moc neliší ;-)

5. June 2007, 10:48

45. Radek Hulán: Webdesignérů ani ne, spíš programátorů. Design bývá v pohodě, horší je funkčnost, což už má na svědomí programátor.

# Petr Hudík
5. June 2007, 13:54

Myslím, že hlavní problém Opery je, že je prostě „jiná“ , někomu to může vyhovovat, někomu ne, ale to je spíš věc názoru, místo suché teorie poukážu konkrétní příklad z praxe:

Na webu zaměřeném na studiu jazyků jsem potřeboval vytvořit funkci pro rychlé nalezení libovolného slovíčka ze stránky ve slovníku.

Jako způsob, který je pro uživatele nejjednodušší jsem zvolil dvojklik na slovo – na dvojkliku je krásně že se dané slovo rovnou označí – pak stačí „jen“ odchytnout událost a odeslat označené slovo… skript na pár řádku… krásně to chodí v IE6, IE 7 i FF ale u Opery je to jinak.

Opera na dvojklik reaguje po svém – sice slovo označí jako všechny ostatní prohlížeče, ale místo mé události (nalezení slovíčka ve slovníku) zobrazí vlastní menu, (kde mj. je také nalezení slovíčka ve slovníku – ale to sem nepatří, krom toho, že náš slovník je pro výukové účelý výrazně lepší)

výsledek: intuitivní hledání slovíček ve slovníku v Opeře prostě nefunguje…

5. June 2007, 16:14

Na Operu si při běžném brouzdání po internetu nenechám šáhnout, jsou to drobnosti, ale k nezaplacení. Nikomu ji nenutím, a sám si jen tak něco jiného vnutit nenechám.

Díky webdeveloper rozšíření mám na pravé tlačítko možnost „open in IE“ a „open in Firefox,“ takže případná nekopatibilita není moc velký problém (alespoň si občas připomenu, proč Operu používám:))

Pokud jde o vývoj, tak Firebug je jasný argument pro Firefox. Což se mimochodem dobře doplňuje, protože pokud si při práci různě měním nastavení prohlížeče, mažu cookies a cache, tak na to nedoplácím při běžném prohlížení stránek.

S javascriptem jsem neměl nikdy větší problémy, ale je pravda že se do něj teprve dostávám. Možná je to i tím, že se snažím o kompratibilitu s IE5.0
Naposledy jsem narazil na to, že pokud schovám flash (a že jsem zkusil zpoustu způsobů), tak mi ho Opera vždycky nějak vnutí.

7. June 2007, 15:03

No já sem na žádný problém s Operou nenarazil, ani v travianu a na tom sem denně :o)

# Martin
13. June 2007, 09:34

49. numero: Daj si kasarne, mas tam napr. legionar a tam pole na pocet, kolko sa ich ma vyrobit, a za nim je zelena zatvorka s cislom, na kolko legionarov mas suroviny. Ked na to kliknes, to cislo sa napise do pola. V Opere mi to nejde.

# coze?
7. July 2007, 18:12

jaky ma FF bugy pri zpracovani js? Asi si to pletete s IE :-)

# coze?
7. July 2007, 18:15

Nejlepsi je Konqueror, ale nektery veci pro nej nejsou optimalizovany, potom firefox a pak teprve Opera, u ty se mi treba v CSS nedarilo dosahnout kyzenyho vysledku, to uz i v IE sem to pres podtrzitka neak udelal, ackoliv je bezpochyby nejhorsi

14. August 2007, 14:20

Dlouho jsem používal Firefox a dlouho už používám Operu. Navíc tyto browsery používám posledních pár let paralelně, kvůli vývoji.

Na surfování je pro mě jednoznačnou jedničkou Opera. Rychlejší než FF, menší nároky na paměť, perfektní ovládání a dokonalá konfigurace, skvlá podpora standardů atd atd.

Firefox je naopak neocenitelný při vývoji větších projektů v AJAXu. Ale de-facto ho na nic jiného nepoužívám.

No a prohlížeč by měl být hlavně pro lidi, není primárně určen developerům. Proto mi ze souboje Opera vs. Firefox vychází vítězně Opera.

Navíc je Opera opravdu plně multiplatformní (někteří to tvrdí o Firefoxu, ale je to blábol) a pokud se v desáté verzi zaměří taky trochu na vývojáře. Bude Firefox jasnou dvojkou.

Alespoň pro mne.

Komentáře jsou uzavřeny