Můj oblíbený FTP klient

2008-02-20 20:06 napsal Lukáš Havrlant

Dlouhou dobu jsem neměl žádného použitelného FTP klienta. Všechny byly tak nějak na půli cesty k mému vysněnému programu. A nedávno jsem objevil něco, co jsem dodnes nevěděl a nechalo mě to zírat na monitor celou minutu bez jediného slova.

Takže jaký je nejlepší FTP klient? Ne, není to Total Commander. Ty soubory jsou tam malé, čert aby se v tom vyznal. Když uploaduji obrázek, musím si pamatovat název, protože tam není náhled, nemůžu mít otevřených více oken, ze kterých bych uploadoval, nefunguje mi drag&drop z normálních windowsáckých oken atp. Ze všech ostatních asi vychází nejlépe, ale i tak to pro mě není to pravé. Co dál? Pak tu jsou nějaké ty Filezilly a SmartFTP. SmartFTP jsem docela dlouho používal, to bylo docela dobré, Filezilla už byla o něco horší. Ale i na nich mě pořád něco prudilo, ty ikonky tam taky byly nějaké divné… A vůbec to prostě bylo divné.

Teď to teprve přijde. Poslední dva tři dny používám jako FTP klienta Explorer. Tak, a je to venku. Prostě jsem narazil na nějaký příspěvek v jakési diskusi (když jsem paradoxně hledal něco o Total Commanderu), který popisoval, jak se v Exploreru (tzn. v normálním windowsáckém okně) připojit na FTP. Zkrátka do adresy zapíšete ftp://jméno:hes­lo@server a ono vás to tam fakt připojí! Jde to i bez jména a hesla, akorát ho pak musíte zapsat zvlášť, ale to už je jedno. No není to úchvatné? Je to úchvatné! Já na to čuměl jak puk. Na FTP se už pár let připojuji, ale tohle mě ve snu nenapadlo…

Explorer ale splňuje všechny mé požadavky na FTP klienta: je přehledný, jsou tam hezky velké a jasné (= je hned vidět, co je to za soubor) ikonky a umí pohodlně uploadovat a downloadovat (Drag&Drop, to je pro mě nejpohodlnější). Třeba ve výše zmíněném SmartFTP jsem nepřišel na to, jak jednoduše stáhnout věci ze serveru. Mé oblíbené Drag&Drop tam na download nefungovalo. Můžu si to libovolně seřadit, Vista tam má plno kritérií (ačkoliv samozřejmě v praxi využijete dvě až tři kritéria).

Asi to není nic pro náročnějšího webmastera, ale nám, obyčejným smrtelníkům, by to mohlo vyhovovat.

Linkuj.cz!

Komentáře

# Jenda
20. February 2008, 20:35

Konqueror, hlavně pro scp

21. February 2008, 00:46

1. Jenda: No já radši Nautilus, bez urážky :-) Když jsem ještě běhal na KDE, tak jsem používal Dolphin, ten ale zřejmě neumí scp, to je pravda

21. February 2008, 01:53

No nevim. Neni to krok zpatky? Precijenom asi prehlednejsi bude cokoliv jineho nez explorer. Dyt to ani neumi hromdne menit prava souborum. No proste hnus velebnosti.

21. February 2008, 02:00

3. Arcao: Přehlednost je více méně subjektivní záležitost a mně se Explorer jeví jako nejpřehlednější ze všeho, co jsem vyjmenoval. A hromadně měnit práva jsem snad nikdy nepotřeboval.

21. February 2008, 08:14

Tak tento příspěvek si říká o komentáře ve stylu „to's nevěděl, že Explorer umí ftp, TC má přece náhledy, TC umí D&D i z okna Exploreru, TC umí…“. Tak čekám, kdo bude první. :-) I když jsem to asi já. ;-)

21. February 2008, 12:45

5. Jiří Bureš: :-). Asi bych se v tom musel moc vrtat, už jsem zjistil, jak to přepnout na ty náhledy, ale to zase vypadá v TC dementně, nemůžu si pomoct :-). D&D mi defaultně nefunguje, víc jsem se v tom nehrabal.

# Jenda
21. February 2008, 13:38

2. Matěj Černý
No já mám ještě KDE 3.5 a d3lphin se mi nechce instalovat. Viděl jsem ho teda jenom na přednášce na Invexu, ale všechny KDEčkové aplikace umí KIO slaves (http://www.li­nuxexpres.cz/…o­rovy-system) a scp jde přes fish://

21. February 2008, 14:29

7. Jenda: Dík za info…

# mike
22. February 2008, 14:05

jj de to, mam s tim zkusenosti, taky sem to dlouhou dobu pouzival, hlavne proto, ze je to prakticke a dobre se v tom dela.. postupem casu se to se mnou vsak prestavalo kamaradit, pri kazdem obrazku mi to hazelo prihlasovani… porad sem musel klikat na storno a hlavně, bylo to hrozně pomalé… inu co, přešel sem na Total Commander :D

23. February 2008, 14:54

Jen co jsem uviděl ten název tvého příspěvků ve své RSS čtečce, první co mě napadlo, byl Win Explorer (hlavně kvůli jednoduchosti) :-D

# smejky
27. February 2008, 11:23

No tak to gratuluji :) Já jsem si poslední dobou zvykl na úžasný mc :) Věřte D&D a podobné šílenosti mě nikdy tolik nebraly.

Dobřem, dobře, už mlčím…
nechce tady taky někdo zkusit vim :)

Komentáře jsou uzavřeny