Tak už to mám taky za sebou

2006-06-01 21:59 napsal Lukáš Havrlant

Ale byla to sranda, ta maturita :-).

Celou dobu jsem byl relativně klidný, nervozita mě přepadala pár posledních dní akorát v noci, když jsem rekapituloval, co všechno jsem za ten den nestihl, ale ráno to ze mě vždycky spadlo. Až včera odpoledne jsem chytl nějakou blbou náladu, kdy mě prostě nic nebavilo a nechtělo se mi dělat absolutně nic. Učení už mi lezlo krkem, rozdělávat nějakou práci by asi taky nebyl nápad, nikdo ze třídy online nebyl, abych zjistil informace (všichni už slavili, protože jsem byl v poslední čtveřici), takže zcela klasický a obyčejný dojeb.

Ráno jsem se probudil s neutrální náladou, avšak velmi brzy jsem zjistil, že nevím co je metoda Per Partes a neumím pořádně použít substituci v integrálním počtu. Záhy mi docházely všechny možné věci, které vlastně neumím, s hrůzou jsem zjistil, že polovina věcí z matiky a informatiky mi dost uniká. No nic, přestal jsem se nervovat, stejně už to nemělo cenu. Naobědval jsem se (mimochodem – taky jste před maturitou zhubli tak tři kila?) a vydal jsem se na cestu.

Ve škole jsem samozřejmě potkal ty, co maturovali ráno, všichni šťastní a samozřejmě volali domů rodičům. Nejhorší na všem bylo, že ve druhé třídě bylo pouze 28 žáků (nás je 32), takže ti už slavili všichni, odpoledne už od nich nikdo nematuroval. Ještě jsem na poslední chvíli odevzdával seznam četby, kde – abych udělal radost Derovi – figurovalo Devatero pohádek hned vedle Mechanického pomeranče. Škoda, že na seznam nakonec nedošlo.

První na řadě byla matika. Poměrně klidný tahám logaritmy. Hmm, dokázal bych si představit hezčí téma. No nic. Usedám někde dozadu, spolužák, co byl přede mnou, už na tabuli píše něco k lineárním rovnicím. Po patnácti minutách příprav nemám spočítaný ani jeden příklad. Jeden byl natolik lehký, že se mi ho nechtělo dopočítávat, druhý jsem nepochopil :-) a třetí jsem nezvládl. No, přiznám se, že k tabuli jsem šel s rozporuplnými pocity. Naštěstí jsem ze sebe vychrlil prakticky všechny možné definice a s příklady mi trochu pomohla zkoušející. Většinou stačilo naťuknout a všechny příklady co jsem nepochopil či nezvládl jsem nakonec na tabuli spočítal s přehledem sobě vlastním :-). S úsměvem na rtech odcházím.

Po půlhodince relativního klidu nastupuji na češtinu. Losuji si otázku. Baroko. Hmm, nedokážu si představit horší otázku, možná tak nějakou poezii. Usedám na potítko, profesor mi přináší lestra, papíry a básně a pronáší nezapomenutelné: „Já miluji baroko“. Co byste mu na to řekli? Po 15 minutách jsem si na papír napsal čtyři dvouslovné poznámky. Opět optimistické. Usedám před porotu a začínám koktat něco neuvěřitelně trapného. Profesoři pokládají otázky, jelikož mi hodně brzy dochází dech a hlavně řeč. Měl jsem štěstí alespoň v tom, že když se zeptali jestli to bylo tak nebo takhle, tak jsem si vždycky vybral tu správnou možnost. Jinak jsem ze sebe nevypotil jedinou srozumitelnou větu dokud jsme se přes všechny ty Miltony a já nevím koho ještě nedostali ke Komenskému, kde jsem aspoň něco věděl. Ovšem dorazil jsem je, když jsem nevěděl, kdy je den učitelů :-). No, z češtiny jsem odcházel spíše zpocený, než s úsměvem…

Třetí byla angličtina, které jsem se i docela obával. Tahám otázku, uoala – počasí. Hmm, takové neutrální téma, ani dobré ani špatné. Pročetl jsem si text o uprchlících, došlo mi, že should by mohlo být modální sloveso, sepsal jsem něco k ročním obdobím a šel si sednout do horkého křeslo. Ze začátku pohoda, ten text nebyl těžký, pak jsem chvíli mluvil o jaru, ale potom už se mě začali ptát. Když se mě ptala naše profesorka, tak to bylo více méně v pohodě, ale byla tam ještě jedna, přísedící, a to pokládala složitější a hlavně delší otázky, místy jsem nestíhal. Obvykle jsem něco krátkého a výstížného řekl a se zoufalým pohledem se pak otočil na tu naši :-). Ke konci se mě přísedící zeptala, jestli třídíme odpad, došli jsme nějak k ekologii, tak jsem nějak zmateně prohlásil, že ne, což ona okomentovala výkřikem „I'm shocked!“ Skoro jsem se až lekl. Tak jsem potom vykoktal, že jsem to tak nemyslel, ale díky bohu už byl konec. Takže anglina pohoda, úsměv na rtech :-).

Poslední informatika. Té jsem se nebál za předpokladu, že si nevylosuju fakt blbou otázku. Přesunul jsem se do počítačové učebny a vytáhl si pětadvacítku. Inu, byla to snad jediná otázka, na kterou jsem se v IVT ani nepodíval. Takže jsem měl radost. Kdo by si taky chtěl vytáhnout téma „webdesign, tvorba webu“, že? ;-) Hned po vytáhnutí jsem si dovolil vtípek, jestli můžu rovnou začít nebo se musím jít 15 minut připravovat. Tak že prý se musím jít připravovat. Tak jsem tam popsal skoro dvě A4 různými poznámkami, posledních deset minut jsem už jen sledoval výkon svého kolegy, který nebyl zrovna nejlepší, ač si vytáhl jedničku – algoritmy (úplný základ). On je spíš expert na harware, což jsem zase moc nechtěl já, takže to bylo koktání asi jako já v češtině. Když jsem se pak jiného kámoše zeptal, jak ta moje maturita probíhala, prohlásil, že to bylo brutální. V podstatě jsem vedl monolog s tím, že mě zkoušející občas přerušil, ať se taky dostaneme k něčemu jinému, jinak bych se za těch patnáct minut nedostal přes HTML 3.2 :o). Opět jsem osazenstvo počítačové učebny pobavil, když jsem prohlásil, že „word můžeme použít jako HTML editor, ale produkuje prasácký kód“. Prý si mám dát pozor na slova :-). Každopádně předseda se smál, takže pohoda. K nějakému SEO už jsem se ani nedostal.

Po pár minutách vyhlášení, matika výborně, čeština dostatečně, angličtina chvalitebně a informatika výborně. Takže spokojenost. Ta čtyřka tam sice razí, ale co no, Baroko prostě není můj obor :-).

Jo a ten odpad fakt třídíme.

Linkuj.cz!

Komentáře

1. June 2006, 22:14

Mal som to dost podobne, na informe tiez vsetci na mna zizali ako dopodrobna rozoberam strukturu pascalovskeho programu. Ake rozne metody kompresie poznam a ze som tiez dokazal naprogramovat bez problemov program, ktory po mne chceli a aj dokazal vysvetlit. Avsak pomylil som sa pri vypocte velikosti obrazku, takze asi 2.

Na matematike som si vytiahol linearnu lomenu funkciu a vypocet obsahu geometricky. Z toho som dostal 3.

Anglictina bola uplne bez problemov, ta mi nastastie ide, tiez som sokoval ucitelov, ale mojim dlhym a putavym prejavom. Za 1.

Fyzika-hydrostatika a dynamika, hm, pojmy som celkom nepoznal, moje vyjadrovanie nebolo presne, ale snazil som sa, zial 3.

Slovencina, dostal som slovensku literaturu 1.sv vojny to som az tak konkretne neprebral, nastastie tvoj barok som mal prebraty dokonale, toho tam vobec vela nie je, je to lahke. Ale samozrejme ked sa naucis, bolo to este kdesi na zaciatku, takze dotial som ucebnicu stacil docitat, este ze som nedostal lit. po roku 1945. Ale ani s vojnovou tematikou mi to neslo najlepsie, takze 3.

Takze moje vysledky su pravdepodobne 2,3,1,3,3 Inak, kde sa chystas na skolu?

# thingwath
1. June 2006, 22:15

Nejdrsnější otázka co jsem dostal já byla: jak změříme pomocí osciloskopu fázový posun? Pchááá :-)

# thingwath
1. June 2006, 22:17

FantomX1: Reakce na Druhou světovou válku v české a světové literatuře byla má otázka a těžko si dokážu představit, že bych dostal nějakou lepší. Dokážu si teda představit lepší známku co jsem z toho moh dostat (měl jsem dvojku :-))

1. June 2006, 22:33

Tak to upřímně gratuluji!

Ja jsem také chtěl maturovat z informatiky a ve snech jsem si představoval, jak dostanu otázku webdesign:))

Ja jsem byl taky celkem v klidu. Až den před tím jsem začal být nervozní, hlavně, když jsme měli v pondělí maturitní uvítání a celá ta atmosféra na mě začala padat.

Baroko si u nás každý přál, protože my tam vlastně meli jen Komenského a Tranoscia. Tranoscius je z našeho města, takže jsme ho probírali dost podrobně a Komenský je oblíbený naší profesorky, takže rovněž on byl probírán dost podrobně. Já se nejvíce děsil otázky 22. Třicátá léta v české poezii.

Z matiky jsem si právě nepřál integrály (a per partés), navíc na matice jsem byl letos jen jednou a profesorka mi vzkazovala, že se na mě už moc těší:) Na potítku jsem spočítal vše, ale u tabule po mě chtěla jíný způsob řešení, prý „jednodušší“. Dopadlo to tak, že u tabule zůstaly obě profesorky a řešily rovnici 4. kategorie. Moje řešeni bylo asi na 3 řádky. No ale stejně mi daly 2, pry jsem to měl na tabuli vyřešit (ony to nevyřešily). Krávy.

Ty období z aj nejsou moc dobré, ja se modlil, abych je nedostal, bylo to 2. nejhorší téma. Nakonec jsem měl štěstí a vybral si to úplně nejhorší – ecology. Nakonec jsem stejně mluvil o něčem jiném, profesorky zapomněly, jaké téma jsem si vybral.

Jo a my odpad netřídíme, ale začneme:)

1. June 2006, 22:44

Připojuji se ke gratulujícím.

Počasí bych nějak dokázal upovídat, ale na to Baroko bych mohl akorát zírat. Tohle vážně není to co by mě bavilo a vytáhnout si něco podobného, tak přísedící začnu ohrožovat propiskou.

Za to otázka z webdesignu je za plný počet. Musím uznat, že tohle je vážně štěstí, až paradox. Stát se to mě, tak se asi začnu nezřízeně smát.

1. June 2006, 22:45

Tak to vítám do klubu a gratuluju! Já jsem to měl v pondělí… V češtině jsem měl taky baroko, měl jsem okno jak něco a zachránilo mě jen to, že všichni z poroty ho měli taky, když jsme si nemohli nikdo vzpomenout, co napsal Pedro Calderon de la Barca :-D

Jinak co se týče toho hubnutí, tak já jsem naopak přibral 3 kila, protože jsem celej týden jen seděl…

A odpad samozřejmě třídíme, akorát to pak stejně házíme do jednoho kontejneru, protože jsou služby na odpadky neschopný a není na výběr.

1. June 2006, 23:27

Zdá sa, že tohto roku maturuje nejako veľa ľudí pohybujúcich sa na internete :) Ja už som takmer týždeň doma šťastný, že je to za mnou a nešťastný, že vonku je hnusné premenlivé počasie.

Mňa ako prvá čakala slovenčina, no po vytiahnutí otázky som mal pocit, že ma už nič neprekvapí. Obraz dediny v období slovenského realizmu je proste jedna z tých lahodných čerešničkových otázok, za ktoré sa modlil azda každý z našej triedy. Maturoval som však len z troch predmetov a neviem si fakt predstaviť, žeby som mal ešte nejakú fyziku, alebo matiku (i keď matika mi nikdy problémy nerobila). Zato taká informatika by bola vskutku fajn :)

Ináč, gratulujem aj ja :)

# Tomáš Hodboď
1. June 2006, 23:34

taky gratuluju ;) Jenom jsem měl vždycky za to, že je to zkouška dospělosti, nikoliv Z dospělosti…ale jelikož si stále živě pamatuji čtvrteční pomaturitní večírek, obdivuju, že dokážeš své zážitky dosti jasně zformulovat ;)

# SuE
1. June 2006, 23:47

gratuluju :-) Vidím, že maturitní otázky se příliš s dobou nemění. Já měla v češtině májovce, ti byli taky odporně plodní :-) Ale to je asi tak všechno, co mi utkvělo.

Vůbec už nevím, co jsem měla v matice, matně si vybavuju, že jsem maturovala z jakéhosi podivného předmětu, co se jmenoval fyzika, a který jsem od té doby nikdy nepotřebovala. A z ruštiny .. no pořád ještě ty písmenka přečtu ale napsat něco ani náhodou.

Webdesign naštěstí nebyl .. to jsme my lamy měly ale štěstí :-)

1. June 2006, 23:52

Hezky napsáno. Úplně se mi zachtělo si jít znovu maturitu vyzkoušet. Když už u toho su, tak se s podělím o pár vzpomínek.

Angličtina – ani nevím, jak se ta otázka jmenovala, ale mlel jsem tam něco o turistice a bylo to za 1.

Němčina – tam jsem si nemohl vzpomenout na názvy Velikonočních svátků, které toužila němčinářka (=má třídní) slyšet, takže za 2.

Čeština – taky jsem se bál. Dostal jsme jakési básníky, cosi jsem pověděl, ale byla to dost bída. S otázkou B, týkající se gramatiky, jsem pobavil přítomné vymýšlením nesmyslných vět, kde jsem měl ukázat použití příslovce. Bylo z toho za 2, ale podezřívám mou češtinářku, že se přimluvila.

Zeměpis – tady jsem jim to natřel. Vytáhl jsem si Afriku a s přehledem dostal za 1.

Teď si mládeži užijte prodloužené prázdniny a litujte, že čas strávený na střední je už nenávratně pryč :-(

# dgx
2. June 2006, 00:53

Gratuluji! Maturoval jsem ze stejných předmětů a bylo to podobné. Informatika velká legrace. Těch patnách minut na přípravu jsme tuším tehdy přeskočili :-)

2. June 2006, 01:01

Gratulace i ode mě. Taky to neni tak dávno co jsem maturoval a kupodivu, měl jsem stejné pořadí přetmětů jako teď ty:-)

# gwh
2. June 2006, 02:33

Tak gratuluji po Ronniem i tobě. Já mám před sebou ještě dva víkendy a svaťák, nádhera. :-/

Abych si ale jenom nestěžoval, musím podotknout, že praktickou maturitní zkoušku jsem včera obhájil a donutil porotu nezeptat se ani na jednu otázku. :-D (Zadání bylo vytvořit webové stránky jistého školního serveru).

Začínám se těšit na okamžik, kdy budu moci napsat podobný spot jako je tento. :)

2. June 2006, 06:34

No já o svaťáku nezhubl, ba naopak – celej svaťák jsem strávil na zahradě mezi sešitama a byl jsem pak jedinej opálenej :) Co se týče nervozity, ta přišla až po tom, co jsem to měl všechno za sebou – naštěstí jsem byl vybaven flašou kvalitní domácí (opravdu domácí) slivovice, takže ta nervozita hezky rychle spadla ;) Vyhlašování už byla sranda :) Ale, co to všechno je proti zkouškám… ;)

2. June 2006, 08:23

Gratuluju :-).. btw. taktéž jsem si vytáhl baroko.. po patnácti minutách mého monologu jsme se ani skoro nedostali ke gramatickým otázkám.. ;-)

2. June 2006, 08:48

Bohuzel je maturita poslední zkouška, kdy si všichni zkoušející přejí abyste to udělali :(. Jo, nejde někdo na matfyz?

2. June 2006, 09:54

Gratuluju! Maturoval jsem zrovna tohle pondělí ;-). Jinak mě ani nenapadlo se vážit a tak jsem po dočtení tvé „maturitní reportáže“ odběhl pro váhu a zjistil jsem, že mám tolik co vždycky. Skoro mě to až překvapilo, protože samou trémou jsem v den maturity vůbec neměl hlad takže jsem do sebe ráno nasoukal jeden rohlík a po matuře jsem ze samé radosti neměl hlad, takže jsem večeřel jeden rohlík… a to bylo ten den vše :-).

2. June 2006, 11:26

BTW nestačilo profesory odkázat na výsledky Derova testu?:)

2. June 2006, 12:12

Gratulujem, musí to byť super pocit, byť po tom všetkom. Ale popísal si to tak, že teraz neviem či sa mám ešte na maturity o dva roky stále tešiť ;-)

# nobunaga
2. June 2006, 12:16

Gratuluju k maturitě. Informatika byla pro tebe to co pro mě chemie, profesorku jsem trochu rozhodil konstatováním, že předchůdce Mendělejevovi tabulky jsem se neučil, protože to z dnešního pohledu není důležité. Když maturitu člověk zvládne, stává se z ní skvělá vzpomínka, zejména na srazech po 10-ti a více letech se probírají trapasy jednotlivých účinkujících. Hodně štěstí do budoucna.

# kahi
2. June 2006, 12:48

No ty bláho. A já myslel, že majitel tohoto blogu už objevuje první šediny. I'm shocked.

# SuE
2. June 2006, 12:53

kahi: první šediny lze u některých jedinců najít už v 18 :-)

2. June 2006, 13:35

Gratuluji!!!

Přes dlouhou řeku času jsem se ohlédl zpět, do doby, kdy jsem maturoval já, a musím říct, že moje pocity z otázky (z tehdy povinné ruštiny) „přídavná jména slovesná“ odpovídaly zcela tvým pocitům z „baroka“. Co jsou to „přídavná jména slovesná“ ovšem netuším podnes.

# Charlie
2. June 2006, 13:41

Gratuluju k úspěšné maturitě! Sice maturuji až za tři roky, ale už teď z toho mám strach. Ono je to totiž dost o náhodě – buď to vyjde, nebo ne :)

2. June 2006, 14:17

Hezky, blahopreji! Moje maturita je ted vyvesena ve strucnosti na mych strankach, kdo by chtel vedet, kliknete na me :-)

Posledni den jsem se uklidnoval tim, ze uz je to osud a co jsem se nenaucil, uz proste nestihnu :-) Sel jsem se radsi probehnout do prirody. Maturoval jsem ze stejnych predmetu, skoda ze INF jsem trochu pokazil, ale asi to je tim, ze jsem si nevytahl webdesign ;-) Na potitku v INF jsem ovsem vybiral e-maily a resil jsem sve planetky na ŽVAVu ;-)

2. June 2006, 15:41

To Peca:

Pridavne mena slovesne su podla mna pritomne slovesne pricastia cinne, teda nieco ako webnavrhujuci, vyvijajuci atd. :), hoci rustinu neovladam tak neviem povedat ci sa to nachadza aj tam.

2. June 2006, 16:03

Děkuji všem gratulantům :-).

Tomáš Hodboď
No my jsme ve čtvrtek moc neslavili, páč se nikomu už ani nechtělo. V podstatě se slavilo předchozí tři dny a pak hlavně dneska máme maturiťák, takže každý se spíš chtěl šetřit, myšlenky nebudu moci formulovat až zítra :-).

Trupik
To není optimistická vyhlídka do budoucna :-(

ronnie
Blázníš? :o) Kdy jindy se mi naskytne příležitost být zkoušený a zároveň o dané problematice vědět víc, než samotný zkoušející :-).

3. June 2006, 16:30

Maturitu už mám sice cca 12let za sebou :-)), ale podobné pocity jsem měl teď posledního, kdy jsem dělal bakalářky. Taky jsem vyfasoval bezva otázku v oboru, ve kterém pracuju, takže pohoda, ovšem v makru jsem dostal hnus fialovej a tomu odpovídal i výsledek…. Ale mám to… :-)

# Karaya1
3. June 2006, 19:53

Výborně mě při mé letošní maturitě (naštěstí už 17. května :o) ) pobavila angličtina, matika a hlavně děják. V matice to prý vypadalo, jak bych já byl učitel a profesor můj žák, v anglině mi sedla History of USA I, kterou mi celou profesor odkýval – ale v dějáku.. Zrovna já (viz. tady) si vytáhnu druhou světovou válku… :D

Gratuluju a užívej. Prvních pár dnů je nejlepších. :o)

4. June 2006, 01:41

Rok letošních maturantů byl asi opravdu silným rokem, protože když odmaturoval i někdo jako já, tak to už je co říct.

Ze Základů společenských věd jsem chytil filozofii 20.století a volby (výsledná známka za 4), z Matiky parametrické rovnice a parabola (taky za 4), Anglina Great Britain (kdyby mě nezachránil na konci jazykolam tak taky za čtyři, naštěstí 3) a z Češtiny z antické literatury taky 4. Těžká haluz:)

„..prasácký kód“ říkáš? No….mi zase nechtíc při angličtině vypadlo SHIT:) BTW-když jsme u toho odpadu…znáš barvy popelnic? ;)

jo a CONGRATULATIONS K MATUŘE:)

# Ly
4. June 2006, 13:03

A uz je z tebe dospelak :-P Takze gratuluju =))

4. June 2006, 15:39

Nazdárek, gratuluju k matuře;)

Vidím, že pořád píšeš super články:)

btw: doufám, že zase pokecáme, teda pokud si na mě ještě pamatuješ…

6. June 2006, 10:42

Posílám velké gratulace z „druhé strany barikády“ (při letošních maturitách jsem zkoušel předmět jednočipové mikropočítače).

8. June 2006, 11:50

Traduje se prupovidka, ze jedna pruvodkyne na Karlstejne provazela turisty: „Nalevo vidite ranne baroko, napravo pozdni baroko a tady je zas ranne baroko.“ Vsichni pry doslova lehli smichy, malokomu doslo, ze nenadava zas.anemu baroku:) Tak jsem si rikal, ze by te to mohlo potesit.

12. June 2006, 14:47

Ceka mne to az za 6let ale tohle jsou predmety ze kterych bych chtel maturovat a snad az na tu cestinu bych si to tak predstavoval (z cestiny by mi stacila 3). A gratuluju. Ondra

27. June 2006, 06:17

My sme na maturite vôbec webdesign nemali :(. Celkovo naša „informatika“ na gympli (v triede zameranej na informatiku!!) bol dosť mizerná. Škoda reči.

1. December 2006, 14:05

sice ceka me to az za 4 roky, ale kdyby se me ted nekdo zeptal na baroko, nerek bych mu vubec nic :-/

# Tente84
3. March 2007, 12:55

matika – neučil jsem se a dostal 1. Vytáhl jsem si obsah čtverce a kombinatoriku :-)

čeština – uměl sem prvních 6 okruhá a vytáhl sem si 6. okruh – Jan Hus, Jednota bratrská… Takže 1.

Automatizace – učil jsem se cestou autobusem k maturitě. Vytáhl jsem si měřící přístrije na principu změny odporu + lambda sondu. Krásná 2

Elektronika – impulzní zdroj + bi a unipoární tranzistory. Fůj! se štěstím 2.

praxe – šprtal sem 2 týdny. Jako jedinej jsem oživil zesilovač, proměřil jeho charakteristiku a vyhotovil protokol a? A jelikož mi při prvním oživování bouchl elektrolitický kondenzátor – Byly špatně označený + a – . U maturity jsem byl jedinej komu bouchl, ale jináč to bouchalo klukům ze třeťáku na dílně taky. Nějaká vadná série. Tak za 4.

Hold maturita je o štěstí

Komentáře jsou uzavřeny