Typografická klávesnice

2007-12-26 02:32 napsal Lukáš Havrlant

Docela dlouhou dobu mě štvalo, že standardní klávesnice neumožňuje správný zápis některých zvyklostí našeho jazyka. Tak třeba místo „českých uvozovek“ běžně používáme "programátorské uvozovky". To je první hověz. Dále kdo z vás dokáže na klávesnici napsat pomlčku? Ha? Ti bystřejší vědí, že na klávesnici se pomlčka nevyskytuje. To co je vedle shiftu je spojovník, nikoli pomlčka. Je v tom poměrně velký rozdíl, ale o tom si přečtěte na ÚJČ. Ti šílenější z vás zase vědí, že pomlčku můžeme zapsat jako alt+0150 (či alt+0151 pro čtverčíkovou pomlčku — dlouhou pomlčku). Výše zmíněné uvozovky lze zapsat jako alt+0132 a alt+0147. Stejně tak tři tečky… Tři tečky se správně nezapisují jako tři tečky za sebou, ale je to jeden znak, tzv. výpustka. Kódem lze zapsat alt+0133. To je drámo, co?

Nicméně si přiznejme, že psát uvozovky a pomlčky přes alt a číselný kód je trochu dojebové, protože je to značně pomalé a výsledný efekt skoro až nestojí za to. Takže vám nyní představím úžasnou věc – Microsoft Keyboard Layout Creator. Prográmek made in Microsoft, který dokáže přemapovat celou klávesnici. Můžete si pod jakékoliv tlačítko navolit jakýkoliv znak. Jestli jste šprýmaři, můžete někomu přepsat kompletně celou klávesnici tak, že se v tom nevyzná ani prase. Takže řešení je nasnadě – stáhnout si tenhle program a vytvořit svou vlastní klávesnici. Po prvním spuštění sice bude klávesnice prázdná, ale můžete si načíst již existující klávesnici – doporučuji načíst českou – a poté můžete pokračovat v úpravách. Potom už jen vytvoříte exáč, kterým onu klávesnici teprve nainstalujete. Výhodou tohohle exáče je, že ho můžete klidně někomu přeposlat. Takže nechce-li se vám vytvářet vlastní klávesnice, můžete si stáhnout tu moji. Popis mé typografické klávesnice následuje:

České uvozovky jsem si nastavil na klávesy alt gr + ů a alt gr + §. Jsou na nich vyzobrazeny klasické programátorské uvozovky, takže to k sobě pasuje. Nevýhoda je, že již nemůžete psát dolar $ jako alt gr + ů, což je v PHP docela zásadní záležitost, používáte-li českou klávesnici (upřímně řečeno dost dobře nechápu někoho, kdo používá anglickou klávesnici na programování, když na české jsou všechny potřebné znaky taky a k tomu – jako bonus – mám k dispozici ty naše nesmysly ěščřžýáíé…). Dolar jsem tedy přemístil o fous vedle alt gr + l. Pomlčky jsem vrazil pod alt gr + ú (půlčtverčíková) a alt gr + ) (čtverčíková). Uvažoval jsem o umístění alt gr + n a alt gr + m – je to blíž k pravému altu. Ale když jsem to zkusil, psalo se mi to hůře, bylo to zase až moc blízko :-). Výpustku jsem dal pod alt gr + p. Poslední znak, který tam mám, je nedělitelná mezera. Extra velcí blázni to budou vkládat po každé jednopísmenné předložce, ale já to většinou používám jen v číslech. Třeba když píšu 9 000, ať nemám devítku na konci řádku a nuly na začátku dalšího řádku. Nedělitelnou mezeru píši alt gr + mezerník.

A to je všechno, víc změn jsem tam neprovedl. Pokud vás to zaujalo a vyhovuje vám složení kláves, můžete si tu klávesnici stáhnout. Instalace je jednoduchá – spustíte setup a a poté v nastavení jazyků (to je to CS dole) musíte nastavit „typografickou“ klávesnici: CS → Zobrazit panel jazyků → možnosti (já to ve Vistě mám jako takovou malou šipku dolů vpravo dole) → Nastavení → Výchozí jazyk zadávání (v rolovátku nalezněte instalovanou klávesnici). Ta má se přesně jmenuje „České typograficka“. Je dobré restartovat počítač, protože jinak se po překliknutí do jiného okna může vrátit původní klávesnice. To je vše, dámy a pánové.

Typografická klávesnice

Související odkazy:

Linkuj.cz!

Komentáře

# pixy
26. December 2007, 09:18

Díky, až zase budu nucet něco obsáhlejšího napsat na Windows, budu aspoň vědět, že (a jak) si to můžu podstatně usnadnit. Klávesnice a nemožnost psát spoustu základních znaků je jedna z věcí, které mě na Windows vytáčejí maximálně – na macovské klávesnici všechno tohle totiž je v základním nastavení a většina klapek má 3–4 výnamy (klávesa, Shift, Alt, Alt+Shift). Třeba pomlčka – Alt-divis; dlouhá pomlčka — Alt-Shift-divis; nedělitelná en-mezera „ “ Alt-mezera; nedělitelná em-mezera „ “ Alt-Shift-mezera; úvozovky ‚‘’„“” atd… Na Windows jsem bez toho vždy jak bez ruky… :(

# myf
26. December 2007, 13:51

Nejinak na to onoho času šel i dgx.

Já si za podobným účelem poslední dobou hraji s mapováním a prostinkým skriptováním v AutoHotkey; tam ono přemapování může vypadat třeba takto: :*:---::— ;3× spojovník = mdash či #-::SendInput — ;win + spojovník = mdash. Bohužel jsem tam narazil na problémy s širším unicode.

# Mac
28. December 2007, 20:15

Kiež by som o podobnej veci vedeľ pred prechodom na Mac :). Ale ďakujem za tip, doporičim známim.

Na Macovskej klávesnici (na ktorú nedám dopsutiť) si vychutnávam všetky znaky typické pre EN klávesnicu, taktiež ako [1] spomenul, typografické nutnosti, matematické šialenosti (÷; ≠; ≥; ≤), či grécku abecedu (∆, ∂) bez toho aby som si prepínal na inú klávesnicu ako používam, teda SK, ktorú mám nastavenú ako jedinú.

# Michalek
28. December 2007, 20:30

Mno jo, už jí mám nainstalovanou, dřív jsem to dělal tak že jsem to psal ve Wordu a on to opravoval sám :-) Ale zajímalo by mě, pod jakou klávesou je ta pevná mezera?

28. December 2007, 20:31

4. Michalek: Vidíš, na ni jsem v článku zapomněl. Ale zcela nečekaně je pod altgr + mezerezník.

# Michalek
28. December 2007, 20:49

[5] Zcela nečekaně jsem ji zrovna tam nehledal, díky a snad to pomůže ostatním zájemcům.

29. December 2007, 00:17

Asi mě ukamenujete, ale takový MS Word všechny zmíněné nedostatky opravuje úplně automaticky – české uvozovky, pomlčka, trojtečka, všechno jde. Předpokládám, že i mnoho dalších textových procesorů to zvládá podobně. A ostatní texty, na webu a tak? Tam na té typografii zase tolik nesejde, třeba sem můžu „bez obav“ napsat anglické uvozovky a tři tečky… Doufám :-)

29. December 2007, 00:57
29. December 2007, 01:10

7. portable: Samozřejmě se bez toho dá žít případně používat alternativní nástroje (například tady hezky typograficky formátuje Texy!). Ale já jsem radši, když mám všechno po ruce ;-).

# VfB
29. December 2007, 10:23

7. portable:
to sice ano, ale pokud pak ten wordovský text použiješ (například ctrl + C a ctrl + V) v jiné aplikaci, např. do webových stránek dostaneš tam (nebo zkopíruješ) původní (tedy neopravený text), tedy se špatnými uvozovkami, s lomítky namísto závorek a tak podobně, často se tímto nešvarem setkávám

29. December 2007, 13:43

Já osobně používám CSHack, který je přímo dělaný pro typografy a programátory. Jen je škoda, že české znaky se musejí psát prostřednictvím modifikátoru Caps Lock.

http://www.xa­kru.com/cshac­k/

# Michalek
29. December 2007, 23:55

Chm, tak jsem v PSPadu potřeboval napsat $ a furt mi to nabízelo, jestli nechci písmenka v dokumentu předělat na malý… Moc jsem to ale nezkoumal, možná chyba na mojí straně.

29. December 2007, 23:57

12. Michalek: Ne, to je „v pořádku“, protože PSPad má na klávesové zkratce altgr + l navázanou nějakou operaci… Buď tu zkratku změníš v nastavení (jestli to jde) nebo si ten znak namapuješ na jinou klávesu anebo máš smůlu ;-).

# BoB
31. December 2007, 01:00

8. Finwe: Tak, tak! Také jsem tu na to chtěl upozornit, ale sám autor mě předběhl, což je jedině dobře!

1. January 2008, 13:41

Ta zkratka AltGr+L v PSPadu jde změnit: Nastavení — Nastavení programu — Mapa kláves — Format — Na malá písmena

Komentáře jsou uzavřeny