Zastaralý jakpsatweb?

2006-05-11 00:25 napsal Lukáš Havrlant

Nedávno jsem objevil jedno hodně zajímavé diskusní fórum sídlící někde na adrese newds.cz. Dozvíte se zde skutečně nečekané věci. Věděli jste například, že Jirka Kosek je lhář? Vždyť každé malé dítě přece ví, že XHTML obsahuje tak deset, maximálně patnáct plně sémantických elementů, narozdíl od HTML, které obsahuje všechen ten značkovací póvl. Někde dále tam naleznete i narážky na mou osobu… Nevadí, začínám si zvykat :-).

Ale jedeme dále a sice v tomto vláknu. Úplně dole tam někdo zcela nevinně odkázal Yuhůvou stránku o divech a spanech. Ovšem v tu chvíli se patrně jistému uživateli RATMEX_B rozbušilo srdce a zvedla se mu hladina adrenalinu tak, jako když já vidím článek o přístupnějším XHTML a neodolal a zareagoval. Dokonce dvakrát, podruhé již na požádání. Vynechám-li osboní narážky, napsal zhruba toto:

DIV a SPAN boli uz HTML 3.0 (t.j. niekedy v roku 1996) a teda v dobe, ked nejaky jakpsatweb ani nevedel, ze bude existovat.

Pominu-li vytržení z kontextu, tak element <span> je součástí až specifikace HTML 4.0.

Citace z jakpsatweb:

„tag div před sebou a za sebou udělá konec řádku“

a jeho následná reakce na tuto citaci:

box model asi spanielska dedina a vyznam vlasnosti block content asi tiez.

Schválně jsem si napsal pokusnou stránku a nemohu se zbavit dojmu, že tag <div> před sebou a za sebou udělal konec řádku.

Další citace z JPW:

Internet Explorer 4 neumí spanu (a obecně jakémukoli řádkovému elementu) vykreslit padding, margin, border, height, width a možná ještě něco.

A reakce:

ze by to bolo preto, lebo inline elementy nie su blokove?

Opět jsem neodolal a udělal testovací stránku a světe div se! IE6 natáhne element <span> aniž bych ho změnil na blokový!

Nyní pouze jedna uživatelova nesmyslná reakce:

element center nie je v HTML vobec definovany

Element <center> byl již v HTML 3.2 kde byl postaven prakticky na stejnou úroveň jako <div>.

Další citace z JPW:

„Například budu chtít mít kousek textu, nad kterým se při přejetí myši zobrazí nápověda ve žluté bublině. To se dělá pomocí atributu title, je ale otázka, k jakému tagu ten title přidat. Doporučuji tag span“

Jeho reakce:

prisna semanticka a pristupnostna chyba, miesto pre pouzitie elementu dfn.

Našel někdo na internetu věrohodnou zmínku o tom, že pokud chci udělat text, kterému chci vrazit atribut title, musí být v elementu <dfn>? Samotná specifikace mi pak říká, že Obsahem tohoto elementu je pojem nebo definice. A nejsem si jistý tím, jestli každý text, nad kterým se má objevit popisek, je zrovna definice. Avšak je-li tomu skutečně tak, rád informaci přidám i na semantika.name. Člověk se stále dovídá nové věci.

Jeho ostatní reakce jsou v zásadě také nesmyslné, ale nechci reagovat na všechno.

Chápu, že se jakpsatweb.cz nemusí líbit každému, žádný web se nemůže zalíbit všem, ale jen proboha neposlouchejte kritiku někoho, kdo evidentně neví o čem mluví a staví kritiku celého webu na větě "blokovy element nezmana "riadok pred a za"", která asi nebude přesnou definicí blokového elementu, ale svůj účel naučit čtenáře rozdíl mezi blokovým a řádkovým prvkem splňuje maximálně.

S kritikou na JPW se občas na různých fórech setkám. Většinou ho kritizují přísní zastánci moderních technologií a standardů. Zkrátka se jim nelíbí, že Yuhů nekáže, abychom psali veškeré weby validní a patrně jim vadí, že to bere moc prakticky. Například taková teoretická stať o tom, jak se v XHTML2 budou za dvanáct let zapisovat obrázky by pro ně byla mnohem přínosnější ;-).

Ovšem tato věta už je trochu hodně drsná:

Mozes mat pravdu v tom, ze bez jakpsatweb by nevznikali tie tisicky zmatkov (nazyvanych webmi) a stovky „tvoricov webov“ (nazyvajucich sa webdesignermi)

Tohle mohl napsat jenom idiot. Jaká škoda, že nemohu vidět jeho stránku, smlsnul bych si na ni :-). Neznám lepší web, kde by byla tvorba webu rozebrána tak dopodrobna jako jakpsatweb a přitom by bylo všechno krásně srozumitelné a přívětivé. Upřímně řečeno mi na začátku bylo docela jedno, že ten a ten zápis není tak úplně v pořádku anebo že tenhle tag je nevalidní (no, dobrá, to mi částečně zůstalo do teď :-)), hlavně že jsem tomu rozuměl. Validita přišla potom sama.

Je mi líto, že existují i takové diskuse, kde označují Jirku Koska za lháře a jakpsatweb za absolutní zlo. No nevadí. Třeba z toho vyrostou.

Linkuj.cz!

Komentáře

# dgx
11. May 2006, 00:49

Že si z toho děláš hlavu, hlasitých hlupáků je všude tolik, že by to vystačilo na několik blogů ;)

# gwh
11. May 2006, 01:43

Asi tak, škoda slov.. Mě hlavně docela pobavil tenhle výrok:

>ze by to bolo preto, lebo inline elementy nie su >blokove?

Je vidět, že se praktickému webdesignu opravdu intenzivně věnuje.. Typický příklad blbce, co zná nazpaměť tisíc termínů, ale v praxi jeden od druhého nerozezná.

11. May 2006, 07:20

Takhle psal opravdu jenom idiot. Já jsem na Jakpsatweb vyrostl a nevidím dnes problém z žádnou sémantikou ani jsem žádný problém neměl při přechodu na standart XHTML Strict. Ať jde do háje a neodrazuje ostatní od Yuhůových skvělých tutoriálů. Lepší a rozsáhlejší jsem na netu nenašel.

11. May 2006, 07:34

To je jako bumerang, otvirat tyto diskuze a citovat blafy techto kriklounu. Ocenuji Tvou odvahu, ja osobne bych se do takovych akci vubec nepoustel! :-)

Ale k veci – navazet se do jakpsatweb me osobne urazi, ale uroven prispevků me zase utvrzuje v tom, ze takove komenty pisou hlupaci.. ;-)

11. May 2006, 08:29

Myslím, že velká většina dnešních webdesignérů vyrostla na JPW. Takže kdo se naváží do JPW, bude mít myslím problém s celkem velkou komunitou. Tak schválně, kdo se hlásí k Jakpsátweb?

P.S. já první

# raity
11. May 2006, 09:08

Zdravim, no ja sem sice na jakpsatweb nevyrostl :-), jsem samouk a nejak sem to zvladl sam. Nerikam ze sem dokonalej a taky tomu svedci to, ze mi JPW dost pomohl kdyz sem si na neco nemohl vzpomenout a nebo presvedcit se, jestli si to myslim dobre a z toho si muze leckdo usoudit, ze urcite JPW pomlouvat nebudu…. Sice to nejsou nejkrasnejsi stranky a nejpropracovanejsi, ale co se tyce praxe, je to docela solidni pomocnik :-). Proste jsou lidi ktery vyhledavaj konflikty… P.S. Já druhej :-D

# Šaman
11. May 2006, 09:11

JakPsatWeb Rulezz.. :p
Na JPW jsem se kdysi zacal ucit HTML (mel jsem jakousi offline verzi z nejakeho casopisu), dnes, kdyz delam programatora webovych aplikaci, mam odkaz na JPW stale v zalozkach a kazdou chvili na nej zabrousim.. O novinkach jako Ajax se tam sice clovek moc nedozvi, ale na (X)HTML a CSS je to nejlepsi zdroj, co znam..
Yuhůovi díky.. :))

11. May 2006, 09:21

Možná by se onen diskutující mohl víc soustředit na diakritiku, takhle v tom mám hokej, jestli jsou moje weby plné zmatků, nebo jestli jsou to zmetky, či snad oboje? To zas z toho budu mít depresi, kór když se budu muset přestat nazývat webdesignerem, no potěš koště, taková perda hned po ránu a já doteď JPW doporučoval kdekomu.. :)

11. May 2006, 09:29

Máš mou úplnou podporu :)

JPW je prostě nejlepší (a je to tu zase kamarádí se poplácavají po ramenou:))

PS: Mimochodem se na tom serveru se někdo podepisuje jako MiSHAAK, což beru jako urážku.

11. May 2006, 09:29

Dokážu si barvitě představit, jak bych asi uměl HTML, kdyby jakpsatweb neexistoval.. a asi by se mi to v porovnání s momentálním stavem moc nelíbilo.. :-/

DÍKY YUHŮŮ :-)

# Michal
11. May 2006, 09:35

Ha, sahli mi na mou modlu! Ta opovážlivost! Hoďte po nich kamenem! Svatá válka! JPW Rulezz, wow!

11. May 2006, 09:38
# lední brtník
11. May 2006, 09:58

v tom případě jeho sebehodnocení sedí http://pilati­i.mylivepage.com/a­bout

11. May 2006, 10:51

No nevim, mě se tohle taky moc nezdá, všechno je to bud + a nebo -, nikde pravda, která je uprostřed. Btw: Zdravím ledního brtníka, koukam, že máme na sebe na webu štěstí :o)

# josin
11. May 2006, 12:46

souhlasim s filosofem… myslim ze za to ze lidi umi html a byli schopni pochopit hromadu veci vdecime hlavne za vyborny „tutorial“ Yuhuv!

11. May 2006, 13:20

Já si myslím, že dotyčný RAMTEX_B, který se tak pouští do mého webu, má v určitých věcech pravdu. Třeba v tom, že jakpsatweb.cz je zastaralý. Prostě to nestíhám udržovat tolik, kolik by bylo potřeba. Sice jsem od začátku roku prošel a zaktualizoval asi 40 stránek, ale stejně to v tom množství stránek není moc vidět.

Zhruba rozumím tomu, co RAMTEX_B chce říci, i když naprosto nechápu jeho puntičkářství a obdiv k W3C. Já jsem třeba W3C standardy ohledně HTML nebo CSS nikdy nečetl, což je na těch mých textech znát, ale myslím si, že není od věci trochu to lidem podat normálně.

Docela bych potřeboval sehnat pár šikovných programátorů, kteří by šli programovat do Seznamu fulltext, aby se to stihlo rychleji a já se mohl brzo vrátit k psaní návodů nebo jejich aktualizaci, aby nebyly zastaralé (a uznávám, že zastaralé jsou, i když asi z jiného důvodu, než si myslí RAMTEX_B). Občas, když jedu večer domů, si říkám, že bych mohl napsat nějakou novou stránku o něčem zajímavém, ale pak nakrmím kočku, sednu na postel, pustím si Leonardo a už pak většinou nejsem schopen ničeho kreativního. V tuto chvíli si ale myslím, že smysluplné vyhledávání pro milióny lidí má větší prioritu než návody pro desítky tisíc lidí.

# dgx
11. May 2006, 13:43

Ačkoliv také chápu, co chce RAMTEX říci, puntičkářstvím bych to nenazýval. Dopouští se ve své kritice výrazně větších přehmatů, než jaké má na mušce. (tedy má-li na mušce vůbec přehmaty a ne jen zjednodušení)

11. May 2006, 17:46

Opravdu MAGOR!

Na Jakpsatweb jsem vyrostl v tvobre www. A pak pokracoval prave knihou od Jirky Koska. Nakonec se venuji spise programovani v PHP a myslim, ze ho nezvladam nejhure :-) (nechci se chvalit!) – muzete zhodntoit napr. bigmobil.cz – ten je teprve ale ve vyvoji:)

# rony
12. May 2006, 00:33

yuhu, mozno je cast presypat to do wiki :)

12. May 2006, 09:35

@rony no wiki se sype dneska bohužel všechno…

12. May 2006, 10:23

Na těch diskuzích je, u zastánců XHTML 1.x, nejúsměvnější blábolení o ledničkách zobrazující (v budoucnosti, samozřejmě…) www stránky :-))

Jinak, XHTML je dobrý marketingový trik. Investor obvykle nemá o HTML natož XHTML ani páru (jinak by si ty stránky udělal sám) a tak lze nabídnout „lepší“ XHTML za více peněz. A ještě k tomu mu ukázat validátor a ikonku „XHTML 1.0 Strict valid“ a je celý naměko a na fakturu lze připsat o pár kKč víc.

12. May 2006, 14:41

JakPsatWeb Rulezz.. musím se také přidat.. na jpw jsem se učil a když si na něco nemohu vzpomenout tak místo googlu jdu rovnou sem ;) bohužel je pravda, že se web stává zastaralým.. :-/ ale myslím že pokud by yuhů chtěl pomoci, myslím že by se našla spousta lidí co by mu pomohla stránky zaktualizovat ;)

13. May 2006, 15:15

Rony říká, že wiki. No jo, ale jaký wiki systém použít? Neznám žádný, který by umožňoval rozumnou práci s českými URL, aby to nevypadalo tak šíleně jako třeba ve Wikipedii. A abych si to programoval, na to nemám čas. Dokonce jsem si na to nechal naprogramovat takovouhle wiki na zakázku, jenomže se to moc nepovedlo. Problém českých URL ve wiki systémech je prostě kapku složitý.

13. May 2006, 17:29

Na jpw sem vyrůstal. Kdybych na CD jednoho PC časopisu nenašel zip archiv jpw, asi bych teď dělal to, co ostatní vrstevnící dělávají. Nic proti pc hrám nemám, ale XHTML & CSS, PHP & Mysql a hlavně J2ME je o hodně zábavnější.

Pokud nevím přesně nějakou css vlastnost → jpw, pokud nevím nějaký html atribut → jpw, pokud nevím něco jiného → google.

Takže ať žije jpw, ikdyž trochu zastaralé.

14. May 2006, 18:26

S ceskyma url je ve wiki systemech skutecne problem. Dospela jsem pred casem k zaveru, ze nazral rozumny cas, kdy by se s tim melo neco udelat. Rozhodla jsem se, ze ceska url k nejake pekne, modularne postavene wiki doprogramuju. Momentalne jsem ale stale ve fazi, kdy hledam, jestli neco takoveho uz neexistuje a kterou wiki pouzit. Pokud ma teda Yuhu, nebo nekdo jiny napad, ve ktere wiki by se mu to hodilo nejvic, necht se prihlasi. Zvysi to mimojine mou motivovanost pustit se do prace.

Jako voditko k vyberu doporucuji napr. http://www.wi­kimatrix.org. Jedine omezeni: odmitam psat v Jave a proprietarnich jazycich.

# Bubák
18. May 2006, 21:55

Uhrovití puberťáci, kteří ani nedokáží spočítat počet tagů v HTML strict, XHTML strict, HTML transitional, XHTML transitional, nejraději by poslali do pekla každého, kdo nepoužívá „jazyk budoucnosti“ XHTML. Nesahejte jim na jejich víru, nebo… na Vás pošlou Validátor! Pan Einstein říkal něco ve smyslu, že vesmír a lidská blbost jsou nekonečné, ale u vesmíru si nebyl zcela jist.

# Miki
31. May 2006, 17:42

Zirafko…. nedalo by se to doprogramovat do té pro mě jako pro laika základní wiki – tedy MediaWiki?

# Bubák
5. June 2006, 22:16

Na Jak psát web je jen jedna opravdu, ale opravdu velmi zastaralá informace: „jsem jen chudý civilkář“.

# Rixo
9. June 2006, 11:46

nas na stredni ucitel naucil tvorbu webu prave ze stahnuteho JPW…aneb Yuhu byl naseho ucitele byvaly spoluzak ze skoly :)

13. November 2006, 00:17

Jsem také zvyklý na lidskou ubohost ale stejně mě vždy znovu a znovu zaráží. Už mi není…náct a pc jsme na škole znali tak max. z vyprávění. Jak psát web byl jediný který mi dokázal dokonale vysvětlit opravdu vše i zdánlivé drobnosti s kterými se nikdo jiný nezabývá ale bez nich to nejde. Už dávno jsem chtěl za tohle bez přetvářky veliké dílo poděkovat a tak to činím nyní. Odvedl jsi kus dobré práce a to je něco co něktěří nezvládnou za celý život! Ignoruj chytráky co si zkouší svoje ego. Přeji hodně štěstí… Roman Hubáček allias Huron65

# jaho
22. March 2007, 12:24

hlavne že tyto stránky maj: !DOCTYPE HTML PUBLIC „-//W3C//DTD HTML 4.01 Transiti­onal//EN“

22. March 2007, 12:26

31. jaho: A co tím chtěl básník říci?

3. July 2007, 12:14

Myslím, že básník (31. jaho) tím chtěl říct, že si přecětl jen nadpis, poté se podíval v čem máte napsané stránky vy a tím to také okomentoval. Tohle je jen můj názor, nebral bych ho za směrodatný :-)

7. September 2007, 16:02

5. Ivorius: Vážení nevím kde a jak a kdo. Jsem postarší ženská, chci se naučit sama si udělat své stránky. Tady se dost lidí naváží do JPW. Hledala jsem,scháněla,nikde nic. Takže tohle je jediný ucelený návod,kde se snad něco málo naučím. Kritizovat umí každý, poradit mi nedokázal nikdo. Marie

Komentáře jsou uzavřeny